Hermann-Josef Lamberti
Hermann-Josef Lamberti

Hermann-Josef Lamberti was a Member of the Management Board of Deutsche Bank AG from 1999 until 2012 and operated as the bank’s Chief Operating Officer. As COO he had global responsibility for human resources, information technology, operations and process management, building and facilities management as well as purchasing. He joined Deutsche Bank in Frankfurt in 1998 as Executive Vice President. From 1985, he held various management positions within IBM, working in Europe and the United States, in the fields of controlling, internal application development, sales, personal software, marketing and brand management. In 1997, he was appointed Chairman of the Management of IBM Germany. Mr Lamberti started his career in 1982 with Touche Ross in Toronto, before joining the Chemical Bank in Frankfurt. He studied business administration at the Universities of Cologne and Dublin, and graduated with a master’s degree.

 

Current mandates in addition to the one listed in the chart above are set forth below:
– Member of the Advisory Board of Barmenia Versicherungen in Wuppertal
– Chairman of the Society of Freunde der Bachwoche Ansbach e.V.
– Member of the Board of Trustees of the Institute for Law and Finance Frankfurt
– Member of the Board of Trustees of the Frankfurt International School e.V.
– Member of the Board of Directors of Stichting Administratiekantoor EADS
– Member of the Board of Directors of Wirtschaftsinitiative FrankfurtRheinMain e.V.
– Member of the Board of Trustees of Johann Wolfgang Goethe-Universität Fachbereich Wirtschaftswissenschaften and Member of the Board of Trustees of Frankfurt Institute for Advanced Studies (FIAS) of Goethe-Universität

Former mandates for the last five years:
– Member of the Foundation Board of Otto A. Wipprecht-Stiftung (resigned 31 May 2008)
– Member of the Advisory Board of Universität Augsburg (resigned 30 September 2008)
– Executive Customer of the Advisory Council of Symantec Corporation (resigned 12 May 2010)
– Member of the Board of Trustees of the Baden-Badener Unternehmer Gespräche – Gesellschaft zur Förderung des Unternehmernachwuchses e.V. (resigned 13 May 2010)
– Member of the Board of Trustees of Wallraf-Richartz-Museum und Museum Ludwig e.V. (resigned 31 January 2011)
– Member of the Founder Council of Wallraf-Richartz-Museum (resigned 31 January 2011)
– Member of the Senate of Fraunhofer Gesellschaft. (resigned 31 December 2011)
– Member of the Management Board of Deutsche Bank AG (resigned 31 May 2012)
– Member of the Supervisory Board of BVV Versicherungsverein des Bankgewerbes a.G. und BVV Versorgungskasse des Bankgewerbes e.V. (resigned 21 June 2012)
– Member of the Supervisory Board of Deutsche Börse AG (resigned 16 May 2012)
– Member of the Supervisory Board of Deutsche Bank Privat-und Geschäftskunden A.G. (resigned 24 May 2012)
– Member of the Board of Management of Arbeitgeberverband des privaten Bankgewerbes e.V. (resigned 21 June 2012)
– Deputy Member of the Deposit Insurance Committee of Bundesverband deutscher Banken e.V. (resigned 21 June 2012)
– Delegate of the Delegates’ Assembly of the Deposit Insurance Committee of Bundesverband deutscher Banken e.V. (resigned 21 June 2012)
– Member of the Financial Community Germany Committee of Bundesverband deutscher Banken e.V. (resigned 21 June 2012)
– Member of the Board of Management of Deutsches Aktieninstitut e.V. (resigned 21 June 2012)
– Member of the Board of Trustees of e-Finance Lab Frankfurt am Main (resigned 31 May 2012)
– Member of the Stock Exchange Council of Eurex Deutschland (resigned 31 May 2012)
– Member of the Stock Exchange Council of Frankfurter Wertpapierbörse AG (resigned 31 May 2012)
– Member of the Advisory Board of Institut für Unternehmensplanung - IUP (resigned 31 May 2012)
– Member of the Board of Trustees of the Junge Deutsche Philharmonie (resigned 8 October 2012)
– Deputy Chairman of the Board of Trustees of the Society of Promotion of Kölner Kammerorchester e.V. (resigned 31 May 2012)
– Member of the Programme Advisory Board of LOEWE Landes-Offensive zur Entwicklung Wissenschaftlich-ökonomischer Exzellenz des Hessischen Ministeriums für Wissenschaft und Kunst (resigned 14 June 2012)
– Member of the Advisory Circle of Münchner Kreis (resigned 31 May 2012)
– Deputy Member of the Advisory Board of Prüfungsverband deutscher Banken e.V. (resigned 31 May 2012)
– Member of the Administrative Council of Universitätsgesellschaft Bonn-Freunde, Förderer, Alumni e.V. (resigned 31 May 2012)
– Member of the Advisory Board in the Center for Market-orientated Corporate Management of WHU (resigned 31 May 2012)
– Member of the Commission of Börsensachverständigen­kommission (Bundesfinanzministerium) (resigned 31 May 2012)
– Member of the Management Board and Member of the Executive Committee of Frankfurt Main Finance e.V. (resigned 31 May 2012)
– Member of the Advisory Board of Fraunhofer-Verbund IUK-Technologie (resigned 31 May 2012)
– Member of the Executive Committee and of the Steering Committee of Frankfurt RheinMain e.V. (resigned 31 May 2012)
– Member of the Senate of acatech – Deutsche Akademie der Technikwissenschaften e.V. (resigned 31 May 2012)
– Member of the Board of Directors of American Chamber of Commerce in Germany (resigned 11 May 2012)
– Member of the Board of Trustees of Hanns Martin Schleyer-Stiftung (resigned 21 June 2012)
– Member of the Editorial Board of scientific journal “Wirtschaftsinformatik” (resigned 31 May 2012)
– Member of the International Advisory Board of IESE Business School, University of Navarra (resigned 28 March 2012)
– Member of the Board of Trustees of Stiftung Lebendige Stadt (resigned 31 May 2012)
– Member of the Supervisory Board of Carl Zeiss AG (resigned 18 March 2013)
– Member of the University Council of the University of Cologne (resigned 6 June 2013)
– Member of the Steering Committee and of the Federal Committee of Wirtschaftsrat der CDU e.V. (resigned 25 June 2013)
– Member of the Managing Committee of the Institut für Wirtschaftsinformatik der HSG of the Universität St. Gallen (resigned 31 December 2013)